TYTUŁEM WSTĘPU, CZYLI JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

Oficjalnie uznaje się, że pierwszym biegiem przeszkodowym, który prowadzony był w konwencji dzisiejszego biegu ekstremalnego to brytyjski Tough Guy. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1987 roku, a 31 stycznia 2016 r. miała miejsce jego 30 edycja. Bieg jest rozgrywany na dystansie 15 km, a do pokonania jest ponad 200 przeszkód. Tough Guy rozgrywany jest w miejscowości Perton, 187 km na północny zachód od Londynu. Co ciekawe 31 edycja po 30 latach ma być tą ostatnią.

Historia_1 Historia_2

Obecnie biegi przeszkodowe to potężne międzynarodowe przedsięwzięcia organizacyjne, a dla uczestników styl bycia, ale również moda i oryginalny sposób na spędzanie wolnego czasu. Przebierać można w wielu odmianach, poczynając od biegów w ekstremalnych warunkach (ujemna temperatura, głębokie błota, wysokie góry, ciężary do przerzucenia, pionowe ściany, do pokonania czynniki strachu, znaczne odległości…), kończąc na biegach rodzinnych przeprowadzanych w celach czystej zabawy oraz nawiązywania relacji przyjacielskich. Często nazwy biegów są okraszone hasłem przewodnim, które określa charakter zmagań: mud, rage, fear, tough, fun, lub postać z historii czy legend: Spartan, Legion, Barbarian, Gladiator, Viking. Uczestnicy utożsamiają się ze specyfiką zawodów odziewając się w symboliczne chusty, opaski, mroczne sygnatury, narodowe symbole lub przebierając się, na przykład w stroje superbohaterów.

Czy warto wystartować w takim biegu? Zdecydowanie tak. Jednak trzeba zaznaczyć, że nie wszystko jest dla wszystkich. Warto wśród coraz bogatszej oferty wybrać zawody na miarę swoich możliwości. Kierować należy się dystansem, specyfiką terenu, porą roku, warto również sprawdzić czy organizator dopuszcza wzajemną pomoc uczestników na trasie. Należy również liczyć się z możliwymi kontuzjami.

Historia_4 Historia_5

Powiązania z CrossFit? Okazuje się, że biegi przeszkodowe spełniają główne przesłanie CrossFitu – wszechstronność. Dobry wynik na trasie może być jedynie możliwy do osiągnięcia poprzez jednoczesne wytrenowanie parametrów wydolnościowych, siłowych oraz gimnastycznych. Biegi przeszkodowe to również community, a więc społeczność. Aby wesprzeć tę ideę, rywalizacja toczy się również w kategoriach drużynowych, gdzie konkurują ze sobą popularne box’y CrossFitowe, a pokonanie niektórych przeszkód niejednokrotnie wymaga wsparcia przyjaciół z klubu. Także umieszczone na trasie przeszkody są terenowym odpowiednikiem popularnych konkurencji CrossFitowych. Na trasie wspinamy się po linach, przesuwamy i dźwigamy ciężary, podciągamy się na drążkach, wykorzystujemy umiejętności balansowania ciałem, utrzymywania równowagi, precyzję, a za niewykonane zadanie wykonujemy nieśmiertelne burpees.

Dzisiaj biegi przeszkodowe są pretendentem, aby stać się dyscypliną sportową. Ba, dyscypliną olimpijską. Chociaż droga do takiego stanu jest długa i kręta, to dzięki zaangażowaniu osób z całego świata nie jesteśmy bez szans. Powstają Stowarzyszenia, które zmienią się w Federacje, a te w związki sportowe. Dzięki niezwykłej widoskowości zawodów biegi przeszkodowe są skazane na sukces.

ZNAJDŹ NAS RÓWNIEŻ TUTAJ